2015. január 15., csütörtök

Az első.... (2)

Ahogy azt egy korábbi bejegyzésben ígértem, folytatom az "első események" tapasztalatainak megosztását. A most következőkben a hivatalosabb élményeket írom le, az orvosi látogatásokat.


.... védőnői látogatás

Miután hazajöttünk a kórházból, másnap eljött a védőnő hozzánk. Ekkor látta először a kicsit. Épp úgy érkezett, hogy pelenkázás és etetés következett. Én pelenkáztam át a gyereket, és ő nézte. Mikor végeztem, akkor adott néhány jó tanácsot, pl. hogy a gyerek popsiját nem kell behintőporozni, elég csak a popsikrém. 
Egy kicsit megpiszkálta a köldökcsonkját, hogy jobban kiálljon, és könnyebb legyen alatta kitörölni, alkoholozni. Még mondta is, hogy megpiszkálja, mert anya úgyse meri. :) (Ez jó hatással is volt rá, mert 2 nappal később le is esett a csonk.) 
A pelenkázás után leültem szoptatni, és eközben beszélgettünk egy kicsit. Kaptam egy papírt, a csecsemő gondozási tervet, ami az igénybe vehető ellátásokat, a védőnői szolgáltatásokat tartalmazta. Ezt alá is ellett írni. Emellett kaptam egy szoptatás alatti étrendről szólót. Ennek a nagy részét el is mondta a védőnő. Illetve tájékoztatott arról is, hogy mikor kell menni kötelezően a gyerekorvoshoz, illetve hozzá.
     Ezek után hetente mentünk megmérni a gyerek súlyát, majd 2 hónapos kora után csak a havi állapotfelmérésre. 



.... találkozás a gyerekorvossal

Szerdán, vagyis a védőnői látogatás másnapján eljött a lakásra a gyerekorvos is. Először a gyereket vizsgálta meg. Ehhez az ágyra leterítettem egy textilpelenkát, és erre fektettem a gyereket. Alulról le kellett vetkőztetni. Doktornő meghallgatta sztetoszkóppal, majd megnyomkodta a pociját. Ezt követően kibontotta a pelust, de ekkor, a nyomkodás következtében egy kis kaki is kijött. :) Jól bemutatkozott neki a gyerek. 
Ezután felöltöztettem, és kimentünk a konyhába beszélgetni. Rengeteg információt elmondott, de ezeket mind fel is írta egy papírra.
Fontos volt, hogy a pici testhőjét, ha popsiban mérem, akkor 0,5 fokot le kell vonni a kapott eredményből. A babák alap hője pedig 37,7 fok. 
Emellett a vitaminok adagolásáról is szó volt. A Vigantol-t, ami a D3 vitamint tartalmazza, minden nap kell adni, míg a Konakion-t, a K vitamint, az első hónapban hetente, majd havonta egyszer kell adni. 



Elmondta, hogy terpeszbetétes rugibugyit kell hordani a gyereknek, hogy érdemes az ágy fejvégét megemelni, ha szörcsög az orra, akkor orrszívót kell használni, és ha piros a popsija, akkor vagy Sudocrem-et, vagy Neogranormon-t kell rá kenni. (A Felicitas kezdő csomagjában mind a kettőből van minta. Nekünk az előbbi vált be, 2 nap alatt elmúlt a pirosodás). 
Legközelebb már csak a kötelező vizsgálaton találkoztunk.

.... gyerekorvosi vizsgálat

Az első kötelező orvosi vizsgálat a kicsi 1 hónapos korában volt. Ekkor igazából semmi eget rengető nem történt. A rendelőben le kellett vetkőztetni a babát, és a vizsgáló asztalra kellett fektetni, ehhez érdemes egy textilpelenkát vinni, és alá teríteni. A doktornő ugyanúgy megvizsgálta, mint amikor házhoz jött. Meghallgatta, belenézett a szájába, megnyomkodta a hasát, levette a pelust, megtapogatta a heréket, hátrahúzta a bőrt a kukin (ezt nekünk is minden nap kell csinálni, és ilyenkor a begyűlt fehér színű váladékot ki kell törölni). Mivel néhány nappal korábban voltunk a védőnőnél, aki megmérte a kicsi súlyát, és hosszát, fejkörfogatát, így a vizsgálat, és a receptek felírása után mehettünk is haza.


.... oltás



Az első oltás 2 hónapos korában volt, az orvosi vizsgálattal egybekötve. Először a szokásos vizsgálatok voltak, ezt követte az oltás. Az első alkalommal csak egy szurit kapott, amire vattát kellett szorítani, majd felöltöztettük a kicsit. 
Az oltás után, a Germicid-C végbélkúpot kellett beadni a kicsinek, ami egy lázcsillapító, és nyugtató hatású kút. Az oltás után 1 órával egy  felet, majd este a másik felét kellett "beadni". A későbbi oltásokkor egy egészet kellett már az oltás után és este is feltolni. Az oltás helyét minden alkalommal vizes ruházni kellett.
Az első alkalommal után szegénykém annyira a megijedt és elfáradt, hogy rögtön elaludt, és hazafelé végig aludt, és még otthon is, így a babakocsival együtt vittük fel a lakásba. Nekem kellett felkelteni a picit, amikor eljött a kúp beadásának ideje.
A következő hónapok alkalmával ugyanúgy megvolt a sírás, amiért a szívem szakadt meg, de ennek ellenére jól viselte, nem volt egyszer sem lázas.  A kúp beadásával voltak kisebb problémáim, ugyanis nem tudtam, hogy hogy vitelezzem ki ezt technikailag, így a lázmérő segítségével toltam kicsit beljebb a kúpot. 

.... látogatás a GYEK-be

Az első alkalom, amikor a - miskolci Megyei Kórház területén található - Gyermek Egészség Központba kellett menni, az a csípőficam vizsgálat miatt volt aktuális. A 4 hónapos gyerekorvosi vizsgálat előtt kell elmenni az ortopédiára.
Az első, amit tenni kell, az az időpont kérés. Mi október elején kértünk időpontot, és november 10-re kaptunk. A gyerekorvosnál pedig a 3 hónapos vizsgálaton kértünk beutalót. De időpontot beutaló nélkül is adnak. :)



A vizsgálat napján igyekeztünk a megadott időpont előtt érkezni, hátha nem kell olyan sokat várni. Először a sorszámosztóhoz kellett menni, ahol a beutalót, és a gyerek TAJ kártyáját kellett odaadni. Az ott ülő hölgy előkereste a számítógépben az időpontot, és a beutalóra rátűzött egy cetlit, amin a behívás ideje szerepelt. Néhány ilyen összegyűjtött beutalóval átment a hölgy az ortopédia rendelőjébe, majd ezt követően el is kezdték hívni az embereket. Velünk együtt hárman voltunk a vizsgáló szobában. Ketten is betoltuk a babakocsit, a harmadik babát hordozóban vitték. Ez amúgy a hatékonyabb, a vizsgálóban kevesebb helyet igénylő megoldás.
A gyereket fel kellett tenni a vizsgálóasztalra, le kellett vetkőztetni, csak a pelenka maradt rajta. Az nővér megkérdezte a gyerek nevét, mikor, mennyi időre, hányadik hétre született. Az orvos megnézte a gyerek lábát, combját, csavargatta egy kicsit, majd hasra kellett fordítani. Ekkor már nem csinált vele semmit, csak megnézte. Diktált pár dolgot a nővérnek, majd adott egy papírt, amivel át kellett menni a röntgenre.
A gyereket visszaöltöztettem, majd átgurítottuk a babakocsit az épületegyüttes másik végébe. A röntgenen már sokkal többen voltak, mint az ortopédián. De nem túl sok várakozás után kijött egy nővér, és elkérte a beutalókat. 10 perc várakozás után hívtak be minket. A röntgenszobában megint le kellett vetkőztetni a gyereket, úgy, hogy a pelenka alatta maradt, de ki kellett bontani. Az asztalra egy textilpelenkát kellett teríteni, és arra a gyereket. A pöcörőjére helyezett a radiológus egy kicsi védőt, nekem pedig a hasára kellett helyezni az egyik kezem, és a lábait ki kellett feszíteni egyenesbe.
Fontos tapasztalat, hogy érdemes olyan ruhát ráadni a gyerekre, amit kétszer is könnyen le- illetve fel lehet rá húzni. Inkább több takaróval készüljünk, és zsákká alakítható plédbe csomagoljuk a picit.



Amikor a röntgen elkészült, felöltöztettem a gyereket, és kint kellett várni az eredményre. Újra szólítottak, átadták a leletet, és vissza kellett menni az ortopédiára. Először a sorszámosztóba kellett menni a lelettel. A hölgy megint elment a papírral a rendelőbe, és szinte rögtön szólítottak. Itt az orvos elmondta, mindazt, amit a leletre is ráírtak, hogy milyen cipő kell elindulás után, hogy még meddig kell hordani a terpeszbetétest, és persze, hogy panasz esetén kontroll. Jól jártunk azzal, hogy 6 hónapos koráig hordania kellett a rugibugyit, nem pedig kengyelt kellett ráadni.
A következő gyerekorvosi látogatáskor a leleteket el kellett inni, és megmutatni az orvosnak. A lényeg az, hogy minden rendben van, a kicsi szépen fejlődik, és a csípőtorna sokat használt. :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése